S nárastom digitálneho obsahu sa musíte uistiť, že ten váš vyzerá čo najlepšie. Fotobanky sú skvelým zdrojom vysokokvalitných obrázkov, ktoré vo svojom obsahu môžete použiť. Ide v podstate o zbierky fotografií od rôznych fotografov či iných umelcov. Väčšina fotobánk ponúkajú platené aj bezplatné možnosti, vďaka čomu sú ideálne pre jednotlivcov aj podniky. Na internete ľahko nájdete množstvo rôznych fotobánk a preto sme pre vás pripravili tento zoznam 10 najlepších fotobánk, vrátane platených aj úplne bezplatných stránok.

Platené

Shutterstock

Shutterstock má k dispozícii viac ako 80 miliónov obrázkov, čo z neho robí naozaj skvelú voľbu. Nájdete tu veľký výber obrázkov pre blogy, sociálne médiá, prezentácie a tlačové materiály, ale aj 3D modely, ilustrácie, vektorové obrázky, videá a oveľa viac. Teraz dokonca ponúka aj novinku – AI generátor nových obrázkov. Shutterstock ponúka prvý mesiac prístup zdarma a po uplynutí skúšobnej lehoty vás vyjde v sume od 29 € za mesiac.

iStockphoto

Dobrým miestom na vyhľadávanie fotografií aj videí je iStockphoto. Spadá pod Getty Images a disponuje obrovským archívom fotografií, videí, ale aj hudobnými záznamami. Okrem toho si môžete na ich stránke pozrieť prehľad aktuálnych trendov a prispôsobiť im vaše vyhľadávanie. Po uplynutí 30-dňovej skúšobnej doby môžete pokračovať buď kúpou predplatného alebo kreditových balíčkov. V oboch prípadoch máte na výber viacero verzií podľa formátov a množstva, o ktoré máte záujem. Cena podobne ako pri Shutterstock začína na 29 € za mesiac.

Death to Stock

Existuje mnoho rôznych typov fotobánk, ale jedna, ktorá je naozaj iná, je Death to Stock. Prináša totižto neopozerané fotografie od umelcov z celého sveta, ktoré sú na prvý pohľad jedinečné. Ide o platenú službu formou členstva s rôznymi platobnými plánmi podľa toho, či ide o firmu, freelancera alebo väčšiu spoločnosť. Na začiatok môžete využívať takmer 6500 fotografií či videí. Každý mesiac dostanete až 100 nových, pri čom si môžete zahlasovať za tie, o ktoré máte najväčší záujem. Ak vás to zaujalo, môžete Death to Stock vyskúšať na 14 dní zdarma.

stock.Adobe

Stock.Adobe je skvelý zdrojom s miliónmi fotografií, videí, ilustrácií, zvukov a ďalších formátov. Pri premium fotografiách máte prvých 10 zdarma a následne si stock.Adobe môžete predplatiť za ceny od približne 28 € s obmedzeniami v počte stiahnutých súborov za daný mesiac. Alebo si môžte zvoliť jednorázovú kúpu balíčkov s kreditom. Na ich stránke však nájdete aj (samozrejme menšiu) kategóriu s obrázkami zadarmo.

Envato Elements

Envato Elements je skvelý spôsob, ako získať fotografie pre svoj blog, príspevky na sociálne siete alebo kdekoľvek inde. Okrem toho však ponúka aj hudbu, fonty, zvukové efekty, ale i rôzne šablóny, napríklad pre tvorbu videí, prezentácií, grafiku, web, atď. Môžete využiť bezplatnú skúšobnú verziu a zistiť, či vám táto fotobanka vyhovuje. Následne si môžete predplatiť neobmedzený prístup ku všetkému dostupnému obsahu od 14,50 € za mesiac pre jednotlivca. Envato Elements však ponúkajú aj balíčky pre tímy a to od 9,45 € za člena, poprípade individuálne ponuky pre firmy.

Zdarma

Unsplash

Unsplash je bezplatná stránka s fotografiami s vysokým rozlíšením, ideálna pre blogerov, dizajnérov a vývojárov. Obrázky môžete využívať na nekomerčné i komerčné účely bez povinnosti uviesť autora. Unsplash má aj vynikajúcu mobilnú aplikáciu, ktorá vám podobne ako webstránka umožňuje vyhľadávať v ich zbierke viac ako 1 milióna fotografií podľa kľúčového slova alebo kategórie (napríklad “príroda” alebo “jedlo”). Naviac ponúka aj rozšírenú spoplatnenú verziu od 4 € za mesiac (pri kúpe celoročného predplatného). Unsplash má minimálne obmedzenia pri používaní fotografií z ich databázy, pred používaním stiahnutých fotografií si ich podmienky však radšej prečítajte.

Canva Photos

Je to skvelá možnosť, ak hľadáte banku fotografií, ktorá je úplne zadarmo a nie je obmedzená na osobné použitie. Komunita fotografov na Canva Photos je obrovská, takže si môžete vybrať z množstva obrázkov. V bezplatnej verzii budete mať k dispozícii až milión obrázkov a grafík na rôzne témy. Ak si Canvu predplatíte na rok alebo mesačne, tak sa množstvo dostupných grafík a fotografií zväčší až na 100 miliónov. Mesačná cena za Pro účet v Canve je 11,99 € a celoročné predplatné je 109,99 €. Ak využívate bezplatnú verziu, pred verejným zdieľaním sa budete chcieť uistiť, že váš konečný produkt neobsahuje žiadne vodoznaky alebo logá samotnej stránky, ktorými sú označené prvky dostupné len v Pro verzii.

Pexels

Pexels je skvelým zdrojom bezplatných fotografií. Ponúka širokú škálu fotografií v mnohých kategóriách, takže je ľahké nájsť to, čo hľadáte. Je ďalším skvelým zdrojom vysokokvalitných obrázkov pre blogerov a iných tvorcov obsahu, bez toho, aby na ne museli míňať peniaze. Licencia si taktiež nevyžaduje uvedenie autora, je treba si však prečítať niektoré obmedzenia v používaní obsahu z Pexels. 

Pixabay

Pixabay je populárna banka obrázkov s viac ako miliónom obrázkov so širokou škálou kategórií. Je to dobrý zdroj, ak hľadáte obrázky, ktoré sú už licencované na komerčné použitie. Môžete tiež vyhľadávať podľa kľúčových slov alebo si prezerať najnovšie nahrané fotografie na ich domovskej stránke (kde sa nachádzajú aj všetky ich bezplatné fotografie). Podmienky používania sú podobné ako pri Pexels, takže si ich pred používaním radšej prečítajte.

Gratisphotography

Ide o jednu z tých nevšednejších fotobánk, vďaka naozaj farebnému, veselému a originálnemu obsahu. Na Gratisphotography si obrázky dokážete filtrovať podľa hlavných kategórií, ako napríklad ľudia, zvieratá, príroda, atď., ale aj vyhľadávať cez kľúčové slová. Taktiež si môžete pozrieť aktuálne trendové fotografie. Väčšina obsahu je voľne použiteľná pre osobné aj komerčné účely, existujú však aj výnimky, preto si pozorne prečítajte všeobecné odporúčania, ako aj podmienky pri jednotlivých fotografiách. 

Nech už hľadáte obrázky na akúkoľvek tému či platformu, v jednej z týchto fotobánk určite nájdete to pravé. Pred použitím akejkoľvek fotobanky, vrátane tých, ktoré sa prezentujú ako 100% zadarmo a bez obmedzení, si však vždy dobre pozrite ich podmienky používania (väčšinou označené ako Licence).